Kézvédelem fontossága a munkában is

A munkavédelemről a legtöbb embernek a lábvédelem és a munkavédelmi ruhák jutnak eszébe. Számos esetben azonban a kézvédelem fontossága a munkában legalább annyira lényeges, mint bármely más részünk védelme. Éppen ezért az alábbiakban ezzel a témával foglalkozunk kicsit részletesebben.
Kézvédelem fontossága a munkában is

Hol kell viselni kézvédő eszközöket?

Munkavédelmi előírás, hogy mindig kézvédelmet kell használni, ha a munka során fennáll a sérülés vagy fertőzés bármilyen kockázata a munkavállalóra nézve. Ráadásul a kézvédelem használatára, általában egy jól látható jelzés is felhívja a figyelmet.

A legtöbb esetben ez kesztyűt jelent, kivéve, ha fontos a mozgásszabadság megőrzése, illetve ha fennáll annak a veszélye, hogy a kesztyű becsípődik a mozgó gépekbe.

Mi ellen védenek a kézvédelmi intézkedések

A kézvédelmi eszközök a munkavégzés során számos különféle kockázat ellen védenek, többek között az alábbiak ellen is:

· vágások és horzsolások,

· szélsőséges hőmérséklet,

· bőrirritáció és dermatitisz,

· mérgező és maró hatású anyagokkal való érintkezés.

A lehetséges kockázatoktól függően különféle típusú védőeszközök állnak rendelkezésre. Ezek leggyakoribb formája a kesztyű, amely számos különféle anyagból készülhet. A védőkrémek szintén a kéz védelmét, illetve bőrhigiéniai célokat szolgálnak, de az alkarvédők is hasznosak lehetnek a teljes védelem érdekében. Összességében tehát az alábbiak közül válogathatunk ezen a téren:

· védőkesztyűk,

· alkarvédők,

· védőkrémek.

Az utóbbiak esetében azonban érdemes megjegyezni, hogy a védőkrémek nem nyújtanak megfelelő védelmet a bőrirritáció és a dermatitisz ellen, amelyet az olajokkal vagy más vegyi anyagokkal való érintkezés okozhat.

A védőkrémet nem a kesztyű helyett, hanem azzal együtt kell használni. A hatékony védelem érdekében a krémet tiszta bőrre kell felvinni (a kézfejre, a csuklóra és az alkarra), a kesztyű felhúzása előtt.

Kézvédelmi szabványok

A megfelelő védőkesztyű megtaláláshoz mindenképp érdemes tisztában lennünk pár alapszabvánnyal, de természetesen ezen felül találkozhatunk speciális szabványokkal, amiknek köszönhetően könnyebb lehet vágás, vagy vegyszerálló védőkesztyű online is beszerezni. Alapjában véve a következő szabványokkal találkozhatunk legtöbbször:

· EN 388 Mechanikai védelem horzsolások és vágások ellen

· EN 407 Tűz-/hővédelem

· EN 511 Hideggel/faggyal szembeni védelem

· EN 16350 Elektrosztatikus védelem

Milyen védőkesztyűk közül válogathatunk?

Szerencsére a védőkesztyűk terén ma már számos típus közül válogathatunk, többek között:

· egyszer használatos kesztyűk

· ESD kesztyűk

· hegesztő kesztyűk

· kötött kesztyűk

· mártott kesztyűk

· sofőr- és bőrkesztyűk

· téli kesztyűk

· ütésálló kesztyűk

· vágás elleni kesztyűk

· vegyszerálló védőkesztyűk

Összegezve

A kézvédelem tehát hatékony védelmet biztosíthat a munkavállalók számára, ha olyan munkafolyamatokban kell dolgoznia, ahol erre szükség lehet.

Kapcsolódó cikkek

Ásványvíz fogyasztási szokások különböző kultúrákban

Ásványvíz fogyasztási szokások különböző kultúrákban

Az ásványvíz fogyasztásának kulturális szokásai jelentősen eltérnek világszerte, reflektálva a helyi gazdasági feltételekre, környezeti adottságokra és társadalmi hagyományokra.

5-5 tradicionális étel és ital Japánból

5-5 tradicionális étel és ital Japánból

Japánban nagy szerepe van az ősi tradícióknak és ez az emberek étkezésén, illetve italfogyasztásán is meglátszik.

Mire és hogyan használható a tésztafőző gép?

Mire és hogyan használható a tésztafőző gép?

Többek között arra is igyekszünk választ adni, hogy mire és hogyan használható a tésztafőző gép és milyen előnyei lehetnek ezeknek a gépeknek.